Ako sa starať o cigary

Skôr ako začneme fajčiť cigaru, musíme vedieť, ako sa o ňu starať a ako sa o ňu starať. Ako správne fajčiť cigaru je vysvetlené v tomto článku

Asi vás neprekvapí, že najlepšie cigary sa vyrábajú v krajinách ako Kuba, Nikaragua alebo Dominikánska republika. Tieto krajiny sú nielen veľkými producentmi tabaku, čo je pri výrobe cigár významná výhoda, ale majú aj vysokú vlhkosť, vďaka ktorej cigary vydržia desiatky rokov. V našom stredoeurópskom podnebí sa však týmto obľúbeným mužským zlozvykom nedarí tak dobre. Pri zlom skladovaní môžu čoskoro vyschnúť a popraskať. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako sa takejto situácii vyhnúť, prečítajte si tento článok.

doutnikovy-humidor-stanislaw-set

Ako skladovať cigary?

Ideálne podmienky na skladovanie ručne vyrobených cigár sú približne 70-75 % vlhkosť a izbová teplota. Humidor na cigary je najlepším spôsobom, ako takéto prostredie zabezpečiť. Ide o nádobu, zvyčajne vyrobenú z dreva, ktorá je špeciálne určená na skladovanie cigár v našich podmienkach. Obsahom takejto nádoby je najmä vlhkomer, na ktorom možno ľahko zistiť vlhkosť vo vnútri nádoby, a zvlhčovač, ktorý zaručuje stabilnú vlhkosť vo zvlhčovači.

Ako si vybrať správny humidor?

Na trhu je množstvo rôznych typov humidorov. Tradičné sú väčšinou drevené, ideálne z cédrového dreva, ale nájdete aj plastové alebo keramické. Je dôležité, aby bol humidor dostatočne utesnený, aby sa zabránilo úniku vlhkosti. Zároveň však humidor nesmie byť hermeticky uzavretý, pretože cigary v ňom by mohli splesnivieť a zatuchnúť. Nielen preto je drevo stále obľúbeným materiálom, ktorý ideálne tesní, ale aj dýcha. Ďalším plusom je samozrejme jeho krásny dizajn a štýl. Pri kúpe humidoru nie je dobré príliš hľadieť na cenu, pretože znehodnotenie cigár by vás mohlo stáť viac ako samotná nádoba. Medzi humidory, ktoré ponúkame, nájdete súpravu Stanislaw, Don Diego & Santa Damiana, súpravu Stanislaw s 25 cigarami alebo darčekovú súpravu A.Turrent Especial Assorted box/9 cigár. 

Ako pripraviť humidor na skladovanie?

Pred uložením cigár do humidoru je dôležité ho zvlhčiť. Na tento proces budete potrebovať destilovanú vodu, handričku a antibakteriálnu tekutinu, ktorá zabráni prenikaniu škodlivých baktérií do humidoru. Namočte handričku do destilovanej vody, nakvapkajte na ňu niekoľko kvapiek antibakteriálnej tekutiny a pretrite humidor zvnútra. Do zvlhčovača vo vnútri humidora nalejte primerané množstvo destilovanej vody a opäť pridajte antibakteriálnu tekutinu.
antibakterialni-tekutina-do-humidoru

Keď ručička vlhkomeru dosiahne 70 %, cigary sa môžu uložiť do nádoby. Humidor je dobré kontrolovať aspoň raz za 7-10 dní a postupne pridávať tekutiny. Dobrý stav cigary sa dá skontrolovať aj stlačením konca cigary, ktorý by nemal prasknúť, ale vrátiť sa do pôvodného tvaru.

Ako skladovať cigary bez humidoru?

Samozrejme, nie je potrebné kupovať celý humidor pre jednu cigaru. Ideálne je však spotrebovať takúto cigaru približne do 3 až 5 dní od zakúpenia. V prípade, že chcete predĺžiť jej životnosť, môžete cigaru dobre uzavrieť do vrecka a vložiť ju do chladničky do priestoru na zeleninu. Je však dôležité, aby cigara nebola cítiť po zelenine, preto jej baleniu venujte potrebnú pozornosť. Alternatívou môžu byť relatívne cenovo dostupné zvlhčovacie vankúšiky, ktoré síce nenahradia funkciu humidoru, ale ak sú dobre zabalené spolu s cigarou, opäť predĺžia jej životnosť o niekoľko dní. 

Staňte sa Levom Salónov!

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie