Tipy pre dokonalé oholenie krok za krokom

Holenie je súčasťou bežného života všetkých mužov. Niekto sa palíc každý deň, niekto raz týždenne. V tomto článku vám predstavíme jednoduché tipy a rady na dokonalé oholenie.

Muži majú na výber hneď z dvoch možností, ako sa zbavovať chlpov. Prvou možnosťou je depilácia pomocou depilačných krémov a voskov. Tento spôsob u mužov veľmi obľúbený nie je a používa sa skôr na depiláciu chĺpkov na tvári napríklad okolo obočia. Druhou možnosťou je klasické holenie pomocou žiletky. Pokiaľ sa k holeniu žiletkou pristupuje nezodpovedne, holenie je skôr na škodu. Poďme si teda zhrnúť základné rady pre dokonalé oholenie.

1. Správny a ostrý nástroj je základ

Pred každým holením si treba uvedomiť, čo chcem holením dosiahnuť. Holiť sa môžeme pomocou klasického holiaceho strojčeka, shavetty, britvy alebo napríklad zastrihávača. Každý z týchto nástrojov vám poslúži na niečo iné. Platí pre nich ale rovnaké pravidlo, vždy majte ostrú čepeľ a pravidelne ju vymieňajte. Holenie tupým nástrojom celý svoj holiaci rituál pokazíte.

holici-strojek-muhle-r89

2. Pokožku pri holení napínajte a používajte kozmetiku na holenie

Tým, že pokožku pri holení napnete, eliminujete možný zásek britu či čepele do kože a čepeľ tak dokonale po koži skĺzne. Tiež je vždy potrebné používať kozmetiku na holenie, ktorá zmäkčuje fúzy a značným spôsobom tak uľahčuje holenie. Akú kozmetiku na holenie zvoliť? Ako vždy záleží na osobných preferenciách a treba vyskúšať všetky možnosti. Štandardne máme na výber z týchto možností:

  • Mydlá na holenie sa skladajú z kombinácie mydla a mastných kyselín, ktoré vytvára hutnú penu. Tá má za úlohu zmäkčiť fúzy a pripraviť ich na holenie. Zároveň poskytne krémovitý základ, ktorý dovolí britve ľahko kĺzať po povrchu pokožky.
  • Gély na holenie sú skvelé pre tých, ktorí majú citlivú pokožku, pretože vytvárajú na pokožke bariéru vlhkosti, ktorá pomáha znižovať podráždenie a začervenanie. Gély sú tiež vhodné pre tých, ktorí si chcú napríklad zaholiť kontúry, pretože je cez číry gél všetko vidieť. Jednou nevýhodou je, že majú tendenciu zanášať čepele, a preto treba dbať na dôkladné čistenie po každom použití.
  • Peny na holenie poskytujú okamžitú penu na rozdiel od gélov. Pokiaľ teda máte radi penu, je to pravdepodobne dobrá voľba. Peny sú pre väčšinu ľudí v poriadku, avšak ľuďom s citlivou pokožkou môžu spôsobiť podráždenie, pretože obsahujú syntetické zložky. Tie vytvárajú penivý účinok, tým pádom veľmi vysušujú a s väčšou pravdepodobnosťou spôsobujú podráždenie pokožky. Tiež bývajú menej šetrné k životnému prostrediu, pretože sa dodávajú v nerecyklovateľných obaloch s obsahom aerosólu.
  • Oleje na holenie sa v porovnaní s gélmi a penami textúrne úplne líšia - samozrejme vôbec nepení, ale skôr poskytujú ochranu tým, že znižujú trenie čepieľok. Oleje sú skvelé pre tých, ktorí majú suchú pokožku, pretože poskytujú hydratáciu od začiatku až do konca holenia a ešte dlho potom. Výhodou olejov je, že takmer vždy obsahujú prírodné zložky, takže na svoju pokožku nenanášajte nič syntetické alebo vysušujúce.

3. Mokrý uterák

Mokrý, nahriaty uterák vám dokonale otvorí póry a uľahčí holenie. Rovnako ako to robia tradiční holičovi. Pokiaľ však nemáte dostatok času, holte sa po rannej či večernej sprche, kedy je pokožka z teplej vody jemná a hydratovaná. Častejšie sa odporúča holiť po večernej sprche, aby sa pokožka do rána stihla upokojiť.

4. Kombinácia štetka a modlo na holenie

Štetka na holenie v kombinácii s mydlom na holenie dokáže zázraky. Mydlo na holenie zväčšuje objem fúzov a umožňuje dôkladnejšie oholenie. Ak chcete vytvoriť bohatú penu, navlhčite štetku na holenie a naneste mydlo rýchlymi, opakovanými krúživými pohybmi, aby sa štetiny štetky dobre obalili.

5. Majte správny gryf

Na holiaci strojček príliš netlačte a sledujte línie tváre, pričom pokožku vždy udržujte napnutú.

6. Udržujte holiaci strojček v čistote

Aspoň raz za dva ťahy holiacim strojčekom opláchnite brity horúcou vodou. Zvyšky z predchádzajúcich holení môžu znížiť účinnosť čepieľok a zvýšiť riziko poškodenia pokožky. Nezabudnite tiež často meniť žiletku.

7. Pre jemnú pokožku jedno oholenie nestačí

Pokiaľ máte záujem o úplne hladké oholenie s jemnou pokožkou, napeňte si tvár druhýkrát a holenie zopakujte. Pozor, zase to ale nepreháňajte! Jedno miesto holte vždy len pomocou pár ťahov. Čím viac bude pokožka namáhaná, tým viac bude potom podráždená.

8. Zatvorte póry

Pred holením ste si póry na tvári otvorili pomocou horúcej vody a teraz to urobte presne obrátene. Po holení si z tváre opláchnite zvyšky z kozmetických prípravkov na holenie studenou vodou. Tým sa póry a prípadne malé ranky, ktoré vznikli po holení uzavrú.

proraso-voda-po-holeni

9. Nepodceňujte starostlivosť po holení

Aj keď ste sa oholili dokonale, vaša pleť je teraz podráždená a potrebuje obnoviť a zjemniť. Nezanedbávajte tak starostlivosť po holení a používajte vhodnú kozmetiku. Najskôr si opakovane opláchnite tvár, aby ste odstránili všetky zvyšky peny a fúzov. Potom aplikujte na oholené miesta balzam alebo vodu po holení a nechajte vstrebať. Ak ste sa porezali, použite kamenec na zastavenie krvácania.

10. Starajte sa o svoju pokožku

Pokiaľ sa neholíte denne alebo máte problémy so zarastajúcimi chĺpkami, aplikujte s odstupom času po holení aj hydratačný krém na tvár.

Dúfame, že sme vám objasnili základné kroky na dokonalé a hladké oholenie. Každý muž má však iný typ kože, inak hrubé fúzy a treba zistiť, čo každému vyhovuje.

Váš tím Lev Salónov.